Katarzyna Sławska .gmg

5 rzeczy o aktywnym siedzeniu

Aktywne siedzenie, czyli utrzymanie ciała w ruchu podczas siedzenia, jest obecnie bardzo modnym terminem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeśli jakiś produkt jest kluczem do zdrowszego trybu życia, to trzeba o tym mówić :) Wykonywanie naturalnych ruchów, które mają miejsce podczas stania lub chodzenia odciąża kręgosłup, dlatego też stworzono serie produktów zapewniających możliwość wykonywania takich ruchów podczas pracy siedzącej. Są to fotele, krzesła, taborety czy nawet hokery. Dlaczego to taki hit sprzedażowy?

Poniżej 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o aktywnym siedzeniu:

  • wykonywanie naturalnych ruchów podczas pracy siedzącej niweluje kłucie w odcinku lędźwiowym pleców;
  • uwalnia ciało od ograniczeń, które powstają podczas pasywnego siedzenia, tym samym wszelkie napięcia znikają;
  • aktywne siedzenie to forma gimnastyki podczas pracy, dlatego też wzmacnia i rozciąga mięśnie;
  • ruch to lepsze krążenie i lepsze dotlenienie organizmu, a to zwiększa koncentrację i wydajność pracy;
  • dzięki powyższym, praca na aktywnym taborecie powoduje wzrost energii i poprawę samopoczucia.

Wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do mebli, które nie pasują do aktywnego siedzenia. Od małego siedzimy na twardych krzesłach w przedszkolu, potem szkole. W domu krzesła do jadalni, kanapy. Z reguły pracodawcy też zapominają o ergonomii pracy i mamy farta, jak fotele biurowe posiadają podstawowe opcje regulacji. Dlatego też, zmiana trybu siedzenia z pasywnego na aktywne może stanowić dla nas mega wyzwanie. W pierwszych dniach nowego sposobu pracy, możemy odczuć spory dyskomfort. Jest to związane z nową, prawidłową pozycją kręgosłupa, do której ciało musi się na nowo przyzwyczaić. Jednak po jakimś czasie wszystko wróci do normy i nagle okaże się, że praca bez bólu pleców jest możliwa

Taki taboret specjalistyczny idealnie sprawdzi się  osobom, które łączą tryb pracy siedzącej ze stojącą, jak fryzjer, kosmetyczka czy laborant.

Jeśli jednak ktoś jest wrażliwy na wszelkie zmiany i woli bardziej tradycyjne fotele, to warto wybrać takie, które posiadają podstawowe funkcje regulacji wysokości, regulacji podłokietników i podparcie lędźwiowe. Dobrym i tanim wsparciem dla kręgosłupa jest też poduszka ortopedyczna.

Autor: Katarzyna Sławska .gmg

Pin It