Obowiązkowym elementem wyposażenia pomieszczenia pracy są meble biurowe. Jak wybrać biurko, szafę czy komodę, aby spełniały nasze oczekiwania, a jednocześnie stanowiły ozdobę wnętrza? Kluczowym aspektem jest określenie własnych preferencji w zakresie przeznaczenia mebli. Ogromne znaczenie będzie mieć z pewnością ilość zatrudnionych osób, a także wielkość pomieszczenia.
Nowoczesne meble biurowe powinny wyróżniać się także ponadczasową estetyką. Chodzi nie tylko o materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także o wykończenie, kolorystykę i kształt. Dziś stawia się przede wszystkim na minimalizm, co stało się obowiązującym trendem we wnętrzach biurowych. Styl ten zapewnia optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz komfort korzystania z mebli.
Weźmy na przykład meble do open space, czyli do wielkopowierzchniowej przestrzeni biurowej. W jaki sposób do takich pomieszczeń dopasować meble biurowe? Otwarta przestrzeń to standard w dzisiejszych czasach, szczególnie w obiektach użytkowanych przez korporacje. Wspólne biuro dla kilkudziesięciu osób jest także dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Z jednej strony należy zapewnić każdemu pracownikowi odpowiednie warunki, z drugiej zaś musimy optymalnie wykorzystać przestrzeń. Istotna jest tu również ergonomia, czyli takie urządzenie stanowisk pracy, aby korzystanie z nich było dla wszystkich komfortowe. Dlatego doskonale sprawdzą się tu np. biurka / wyspy z nadbiurkowymi panelami akustycznymi, które oddzielają od siebie stanowiska pracy. Mobilne kontenerki, które w razie potrzeby zawsze można przestawić oraz ścianki i panele akustyczne, które wygrodzą i wygłuszą przestrzeń. Nie można zapomnieć także o kwestiach estetyki. To bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy zapewnić spójność architektoniczną wnętrza. Meble nie powinny przytłaczać, co można uzyskać, wybierając modele wykonane z lekkich materiałów i w jasnych kolorach.
W aranżacji pomieszczeń firmowych doskonale sprawdzają się także klasyczne meble biurowe. To szafy, biurka czy kontenery cechujące się ponadczasowym stylem, który pasuje do każdego wnętrza. Warto jednak pamiętać, aby pomieszczenie urządzać w sposób przemyślany. Zbyt duże meble, czy też ich ilość niedopasowana do wielkości wnętrza wywoła wrażenie chaosu, który nie sprzyja efektywności pracy. Natomiast ciemne meble w małych pomieszczeniach mogą przytłaczać.
Kolejną grupą mebli, którym warto się przyjrzeć są meble gabinetowe i to nie tylko z uwagi na fakt, że odbiorcą tej grupy jest bardzo wymagający klient. Gabinet prezesa czy dyrektora to z reguły stawianie na klasykę. Klasykę, która pozwala dodać pomieszczeniu elegancji, powagi i odpowiedniego statusu, niezbędnego dla gabinetu kadry zarządzającej. Meble gabinetowe są dostępne także w wersji nowoczesnej. Proste, minimalistyczne kształty doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. W tym przypadku również warto zadbać o odpowiednią kolorystykę – gdy gabinet jest niewielkich rozmiarów, najlepiej postawić na meble jasne. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przestronnym wnętrzem, wówczas idealnie sprawdzą się meble, w ciemniejszych kolorach, które uznawane są za standard w wyposażaniu gabinetów.
Niezależnie czy wybieramy meble do nowoczesnego biura, czy też do pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu, aranżację powinniśmy rozpocząć od przygotowania choćby orientacyjnego projektu. Pozwoli on na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, a tym samym dopasowanie mebli do jej wielkości, ilości zatrudnionych osób, a także funkcji, jakie wnętrze ma pełnić.